
Itt vagyok: ›
MIHŐ – 50 éve a lakosság szolgálatában – 5. rész
2019-10-03 14:24
A távhőszolgáltatás az ezredfordulót követően átlépett a korábbi „fűtési szerepkörön”, az energetika és környezetpolitika tudatos eszközévé vált. A távhő a közműszolgáltatáson túl az energiahatékonyság növelésének, valamint a környezet- és klímavédelemnek, a helyi városfejlesztésnek és -politikának is fontos szereplője, tényezője lett.
Környezetbarát energia a JÖVŐNKÉRT – több mint szlogen
Miskolcon a 2010-es éveket követően a földgáztól való egyre nagyobb függetlenedése, valamint a város környezetvédelem iránti elkötelezettsége miatt a MIHŐ Kft. célul tűzte ki a megújuló, környezetbarát energiák távhő célú felhasználását. A korábban földgáz alapon megtermelt hőenergiát mára – a téli hőigénytől függően –, közel 60%-ban megújuló hőforrásból, geotermikus energiából és biomasszából nyerik.
Biomassza – fejlesztés a környezetvédelem
jegyében Miskolcon a Kilián városrész és a Dorottya utcai hőkörzetek megújuló, zöldenergiával történő hőenergia ellátása érdekében 2009. december 7-én a MIHŐ Kft. és a WIS Zrt. projektcéget alapított, melyben a MIHŐ Kft. 20%-os tulajdonrésszel rendelkezett. A közös projektcég a Muhi utcában építette fel biomassza fűtőművét, melyben egy 3 MW teljesítményű biomassza tüzelőanyaggal működő kazánt helyezett üzembe. A projekt keretén belül megépült a Kenderföldi kazánházat és a Dorottya utcai kazánházat összekötő távfűtési vezeték is. A kazánház csak a fűtési szezonban üzemel és közel 1000 fogyasztó távhőigényét fedezi. A beruházás hatására a város földgázfüggősége tovább csökkent, olyannyira, hogy egy átmeneti földgázhiány esetén a szolgáltatott területen a leghidegebb időjárás esetén is biztosítható a távhőszolgáltatás a biomaszsza fűtőműből. 2017. március 6-tól a Bioenergy-Miskolc Kft. a MIHŐ Kft. 100%-os tulajdonába került.
Magyarország jelenleg legnagyobb geotermikus projektje
Az önkormányzat tulajdonában lévő MIHŐ Kft. és a PannErgy Nyrt. azzal a céllal alapította meg 2009. augusztusában a Miskolci Geotermia Zrt. projektcéget, hogy Miskolc városának igen jelentős részét
– az avasi és belvárosi távfűtési rendszeren keresztül – földhő-energiával lássa el, mely jelenleg az egyik legtisztább zöldenergia forrás. Az előzetes várakozásokat is felülmúlták azok a kedvező eredmények, amelyekkel az első kút megfúrásakor, 2010 őszén szembesültek a szakemberek. A Mályi kútban mintegy 2300 méter mélységben található a termál tározó, az innen feltörő víz, mind hozam (150 liter/másodperc), mind hőmérséklet tekintetében (105 oC) kitűnő alapot jelentett a további fúrásokra. A meglévő termálkút mellé egy újabb termelő kutat, és három viszszasajtoló kutat fúrtak. A termálkútból kinyert hőmenynyiség távhővezetékeken és hőcserélőkön keresztül jut el a fogyasztókhoz, és a geológiai egyensúly megtartása érdekében a lehűlt víz visszasajtolásra kerül a földbe. A rendszer működésének alapkövetelménye, hogy a külső környezeti hőmérsékletnek megfelelően szabályozni lehessen a kiadott hőmennyiséget, melyet központi távfelügyeleti rendszer irányít. A Miskolci Geotermikus Projekt első eredménye volt, hogy 2013. májusától az Avas városrész fűtés- és melegvíz-szolgáltatását, mintegy 12 ezer társasházi lakásban részben már geotermikus hőenergiával látja el a MIHŐ Kft.
A projekt második ütemével pedig 2014 szeptemberétől – az Avasi városrész mellett – már a teljes belvárosi hőkörzet is igénybe vehette a geotermikus energia alapú hőszolgáltatást. A fejlesztések eredményeként Miskolcon a megújuló alapú energiatermelés mértéke közel 60%. A Miskolci Geotermikus Projekt Magyarország jelenleg működő legnagyobb geotermikus energia kapacitását nyújtó rendszere, mely elnyerte a GeoPower Market „2013. legjobb fűtési projektje” nemzetközi díjat. A projekt jelentősen hozzájárul a Nemzeti Energiastratégiában rögzített, 2020-ra elérendő 12 ezer terajoule geotermikus energiából származó mennyiséghez.
Nagyfogyasztók geotermián
Miskolc és a városi távhőszolgáltató elsődleges célja, hogy minél több nagyfogyasztót is bekapcsoljon a zöldenergia alapú távfűtési rendszerbe. Az oktatási intézményeken kívül ma már kórházak, szálláshelyek, irodaházak és üzlethelyiségek, ipari létesítmények is igénybe veszik a geotermia alapú távfűtést. Az elmúlt évek projektjei közül kiemelkedik a Kemény Dénes Sportuszoda és a 2015re Green City elvek mentén újjáépített Miskolctapolcai Strandfürdő hőellátásának kiépítése, a Miskolci Semmelweis Kórház, a Szent Ferenc Kórház távhőre csatlakozása, de sorolhatnánk további intézményeket is. Összegzésként talán elég annyi, hogy az elmúlt években egy közepes város ellátásához szükséges hőmennyiséggel többet ad be a miskolci távhőszolgáltatási rendszerbe a MIHŐ. Ennek pedig két nyertese is van, hiszen Miskolc ezzel ismét előrelépett a környezetvédelem terén, így tehát a város lakossága az egyik nyertes, míg nyertek azok is, akik tulajdonosai az intézményeknek, hiszen fajlagosan kevesebbe kerül és komfortosabb a fűtésük. De a munka nem állhat meg, így például a Miskolci Nemzeti Színház alapos előkészítő munka után már megállapodott a MIHŐ Kft.-vel az épületegyüttes távhőszolgáltatásra csatlakozásáról. Ezzel a Miskolci Nemzeti Színház a 2020-as színházi évad kezdetére teljes egészében a MIHŐ Kft.-től kapja a nagyrészt megújuló, geotermikus hőenergiát. A fejlesztés eredményeként az egyedi földgáztüzelés kiváltásával, éves szinten ismét jelentős menynyiségű károsanyag kibocsátástól szabadul meg a város, ami szintén hozzájárul a klímavédelemhez és Miskolc levegőminőségének további javításához.
A jövőkép
A MIHŐ Kft. legfontosabb célkitűzései a fogyasztói elégedettség növelése, a versenyképesség, a hatékony távhőszolgáltatás, a távhőpiac bővítése, a szolgáltatás fenntarthatósága és a környezetvédelmi szempontok figyelembevételével növelni, „csúcsra járatni” a megújuló energia felhasználását. A smart&green Miskolc programban legalább olyan fontos az, hogy a város környezetbarát stratégiája mellett az okosvároshoz is illeszkedjen a miskolci távhőszolgáltatás. A jövőbeli fejlesztések célja egy tiszta, okos, még több ember számára elérhető és még inkább megfizethető távhőszolgáltatás.
forrás: MINAP